yıpranan saçlarım için kullandığım bakım

merhaba arkadaşlar :)

yıpranan ve dökülen saçlarım için uzun süredir kullandığım bakım yöntemini sizlerle paylaşacağım.

2-3 senedir saçlarımı kestiremiyorum. en son kestirdiğimde kuaför gazabına uğrayıp kısacık kalmışlardı ve bir daha cesaretim olmadı. :cry:bu süreçte sinemaki tarifini uzatmak amacıyla bu sitede bulup uygulamıştım. evet gerçekten ayda 2cm kadar uzadı ve eski haline getirdim. fakat bu kez saçlarım dökülmeye başladı. bunun nedeni sinemaki küründen mi bilmiyorum ama bir daha kullanmaya cesaret edemedim. :kk42:

saç ucu onarıcı serumlarıyla da kırıkları engellemeye çalıştım. saçlarım kıvırcıktı zaten düzleştirmediğim için de ısıya fazla maruz kalmadı. doktora gittim kaç kez testler yapıldı hiç bir şeyim yok her şey normal gözüküyor ve bu yüzden tedaviler de sonuç vermiyordu. sonunda stresten denildi.

ben de üniversiteden yeni mezun oldum eski stresim kalmadı çok şükür. ve saçlarımı bakımlı haline kavuşturup gürleştirmeye ya da en azından dökülmesini engellemeye karar verdim. sitede bir hayli araştırma yaptım. ama üşengeç birisi olduğum için bana hem hesaplı hem de kolay gelecek bir yöntem olarak haftada bir gün doğal zeytin yağı ile bakım yapmaya karar verdim.

bunun için 4 türlü yöntem denedim.

1. zeytin yağını saç derisine ve uçlarına sürüp 2-3 saat beklettim.
2. bir fincan zeytin yağı ile 3-4 diş ezilmiş sarımsağı bir gece bekletip saçlarıma sürdüm ve 2-3 saat beklettim.
3. zeytin yağını biraz ısıtıp saçlarıma uyguladım. ( ılık olmasını istedim ama sıcak olmuş saç derim acıdı ve yıkadıktan sonra dökülme çok oldu. bir daha uygulamaya çekindim. )
4. yatarken zeytin yağı sürüp sabah kalkınca yıkadım.

+banyoda durulama suyu olarak ( zaman zaman )
kaynatılmış ısırgan otu suyu kullandım.

ve saç kırıklarıma da kendimce şöyle bir yöntem geliştirdim. iki haftada bir veya her hafta da olabilir bu bakımı yaptıktan sonra saç uçlarımdan 0,5 cm kadar kendim kestim. kıvırcık oldukları için kötü görünür kaygım olmadı belli bile olmadı zaten.

ve yanlış yaptığım birkaç şeyi de düzelttim ;
* banyoda saçlarımı en fazla 2 kez şampuanlamaya başladım. ve sadece diplerini şampuanlayıp uçlarına yıkarken gitmesini sağladım.
* sıcak su ile yıkamayı bırakıp ılık su ile yıkamaya başladım ve en son soğuk su ile güçlenmesini ve parlamasını sağladım.
* saçlarımı sık yıkamaktan kaçınıp haftada 2-3 kez yıkamaya başladım. saçın kendi yağı ile beslenmesine ihtiyacı varmış. benimki yağlanmadığı için zaten zeytin yağı ile 4. seçeneğimi daha sık yapmaya karar verdim.

uygulamaya başlayalı bir ay oldu;
- ve saç dökülmem azalmaya başladı. bebe saçlarım da arttılar
- bazen kaş ve kirpiklerime de zeytinyağı sürüyorum ve faydasını çok net gördüm. :21:
- soğuk su gerçekten daha parlak yapıyor.
- zeytinyağı yumuşacık yapıyor ve parlatıyor.
- uzamasıyla ilgili yorum içinse bir ay daha beklemem gerekecek sanırım.
bunun için de ekstradan şunları yapmayı planlıyorum;
* saçlarımı balıksırtı örerek yıpranmasını engellemek
* sabah-akşam su ile biraz nemlendirip tahta tarak ile taramak ve tekrar örmek.

gelişmelerden haberdar edeceğim...
nerdeyse aynı şeyleri yaşamışız. kesinlikle yaptıklarınızı deneyeceğim.
biraz zorlayıcı bir bakım olmuş :)